از قشم تا لنگه

گزارش

 

قشم تا بندر لنگه

 

 

 

در گزارش قبلی اشاره کردم که ما جاده جنوبی جزیره قشم را تا جزایر ناز ادامه دادیم. قبل از آنکه بقیه مسیر را شرح دهم لازم است که یک نکته مهم را یادآوری کنم:

جاهای دیدنی و مسیرهایی که من در این گزارش آورده‌ام فقط حاصل اطلاعات و تجربیات من و هم‌سفرانم در این برنامه بوده و فراموش نکنید که قشم بیش از این جذاب و دیدنی است و حتما قبل از رفتن به این جزیره بزرگ و رویایی سعی کنید که اطلاعات خود را تکمیل کنید.

برگردیم به سفرنامه: همانطوری که جاده جنوبی جزیره را به طرف غرب طی می‌کنید، به ساحل شیب‌دراز می‌رسید، شیب‌دراز نام روستایی است که شهرت آن در جزیره قشم به دلیل توجه لاک‌‌پشت‌های زیبا و بزرگ خلیج فارس به آنجاست. هرسال در نیمه اسفندماه دهها و گاه صدها لاک‌پشت پوزهعقابی به ساحل شیب‌دراز وارد شده و شبانه در آنجا تخم‌ریزی می‌کنند و مدتی بعد بچه لاک‌پشتها از تخم بیرون آمده و به سوی آبهای گرم خلیج فارس حرکت می‌کنند و آنان نیز چند سال بعد همین کار را تکرار می‌کنند. هرچند که فصل تخم‌ریزی لاک‌پشتها گذشته اما این تاریخ را به خاطر بسپارید تا اگر در اسفندماه از آن منطقه گذشتید حتما یک شب را در ساحل شیب‌دراز تا سحر پیاده‌روی کنید تا لاک‌پشتها را ببینید.

 

 

پس از شیب‌دراز به بندر ماهی‌گیری صلخ می‌رسید. لنجهای زیادی در این بندر پهلو می‌گیرند و در فصل صید دهها تن ماهی‌های آبهای آزاد را به روی ساحل سرازیر می‌کنند. سالها پیش در این بندر، ماهی‌گیرها و جاشوها نهنگی را صید کرده بودند که بیش از ده متر طول آن بود و برای مدتها اسکلت چندین متری نهنگ، زینت‌بخش این بندر ماهی‌گیری بود که البته الان یکی ـ دو سالی است که اسکلت‌های آن نهنگ بیچاره! برای نگهداری توسط ماموران محیط زیست به جای دیگری منتقل شده است. شاید باورتان نشود ولی من و دوستانم برای دیدن استخوان‌‌های نهنگ، تمام ساحل را زیر و رو کردیم و از هرکسی که می‌شد سؤال کردیم اول گفتند که اسکلت آن به کارخانه آبشیرینکن که در حوالی ساحل است منتقل شده، آنجا که رفتیم گفتند که استخوانها از آنجا نیز به جای دیگری برده شده که البته کسی از جای دقیق آن اطلاع نداشت. راننده‌ای که ما را دور جزیره می‌چرخاند از کجنکاوی ما برای یافتن استخوان نهنگ خنده‌اش گرفته بود. خلاصه ما ناامید از یافتن نهنگ! راه را ادامه دادیم.

 

 

بین بندر صلخ تا روستای طبل حدود 15 کیلومتر راه است. طبل روستایی است که در مجاورت جنگلهای حرا قرار دارد. به این ترتیب برای رسیدن به آنجا باید جاده‌ای را که از شمال به جنوب، بین دو روستای طبل و صلخ کشیده شده، طی کنید. در واقع این قسمت از جزیره یکی از نقاطی است که عرض جزیره بسیار کم است. پیشنهاد می‌کنم برای بازدید از جنگلهای حرا به نحوی برنامه‌ریزی کنید که بعد از ساعت 4 یا 5 بعد از ظهر، یعنی بعد از شروع مد آب، آنجا باشید تا قسمت بیشتری از جنگلها به زیر آب رفته باشد. آن وقت قایق‌سواری در لابلای درخت‌های حرا بسیار جذاب‌تر خواهد بود. شما به آسانی می‌توانید گونه‌های متنوع و زیبای پرندگان دریایی را در اطراف جنگلهای حرا ببینید.

حرکت از طبل و جنگلها به طرف غار نمکی...

 

/ 4 نظر / 21 بازدید
Maryam

سلام خيلی قشنگ . مرا به خاطراتم بردی . يادش بخير . من هم از ايران گردی شروع کردم تا شدم جهانگرد اما هنوز هم دلم برای يک جا تنگ می شود فقط يک جا که در عکس های تو نبود . مشهد . شاد باشی و موفق

سلام دستتان درد نکنه بابت اين همه اطلاعات اما در مورد جزر ومد دريا که ساعت خاصی نداره وممکنه ساعت ۴يا۵ هم دريا در حالت جزر باشه وهميشه در حال تغير وتحوله

سعيدی

راستی من ساکن قشم روستای ملکی در چجاورت روستای طبل هستم