شهریار ایرانی

شهریار ایرانی؛ دیباچه‏ای بر نظریه‏ی سیاست در ایران

 

 

 

صادق حیدری‏ نیا - چاپ اول، بهار 1387، چاپ دوم بهار 1393 ـ 220 ص. 2800 تومان

 

روی جلد کتاب شهریار ایرانی

مدتی است که پای رفتنم بسته شده و حسابی گرفتار روزمره‌گی‌های بی‌پایان شده ام. گاهی سری به خانه غبار گرفته ام می‌زنم تا ببینم که کسی یادی از من کرده یا نه! همین که چشمم به مطالب قدیمی می‌افتد از این توقف طولانی دلم می‌گیرد.

اواسط نمایشگاه کتاب، آخرین کتابم با عنوان «شهریار ایرانی؛ دیباچه‌ای بر نظریه سیاست» در ایران منتشر شد. البته نگارش آن به دو سه سال پیش باز می‌گردد و اخذ مجوز هام که در این دوره داستانی است! به بهانه انتشار کتاب، دوباره به سراغ وبلاگ آمدم تا با معرفی آن تبنلی و کم کاری این چند ماه اخیر را کم‌رنگ کنم.

 

مطالعات تاریخ اندیشه‏ی سیاسی در ایران، به رغم جایگاه شالوده‌ای در عرصه‏ی پژوهش‏های تاریخ سیاسی و اجتماعی و فرهنگی، به تازگی مورد توجه محققان و مورخان و عالمان سیاست قرار گرفته است. به همین دلیل در این زمینه جز چند تک‌نگاری پراکنده ـ که عمدتاً خصلت تبیینی دارند و کمتر متکی به منابع و متون اصلی هستند ـ پژوهش‏های مستقل و مفصلی صورت نگرفته است. در بررسی تاریخ اندیشه سیاسی، اغلب پژوهش‏ها با مطالعه تاریخ فکر در یونان آغاز می‏شود. در این میان به مشرق‏زمین با پیشینه تاریخی و فرهنگی کهن خود، توجه درخوری نشده است. عدم توجه به فلسفه و اندیشه سیاسی در مشرق‏زمین در حالیست که نخستین واحد مدنی، یعنی «شهر» و اولین ساخت سیاسی یعنی «دولت ـ شهر» از این نقطه سر برآورده است.

شهریار ایرانی با نگاهی به میراث اساطیری و گذشته‌ی تمدنی ایران‌زمین، به بازخوانی تاریخ و اسطوره با هدف بازسازی اندیشه‌ی حاکم بر ساختار سیاسی ایران پرداخته است. در این کتاب آرمان شهریاری در ایران باستان، به عنوان نظریه‌ای تاریخی ـ اساطیری که بازتاب آن در اندرزنامه‌ها و کتیبه‌های تاریخی و متون حماسی فراوان به‌چشم می‌خورد بررسی شده است. به این منظور تاریخ اساطیری ایران از کهن‌ترین ایام با هدف بازخوانی وجوه تئوریک آن، از روی بیش از چهل متن کهن بررسی شده و به تاریخ ملی ایران پیوند خورده است تا رشته‌ی مستحکم اندیشه‌ی سیاسی در ایران که در شاهنامه فردوسی بیش از هر جای دیگر تجلی یافته، به سایر آثار مورخان مسلمان متصل شود. نویسنده پس از بررسی تاریخ اساطیری، به پاره‌هایی از تاریخ باستانی ایران پرداخته و نهایتاً مفاهیم اساسی در اندیشه‌ی سیاسی را در آثار نخبگان اسلامی تا قرن هفتم بازکاوی کرده است تا تأثیرپذیری اینان از روزگار باستانی ایران و تحول اندیشه‌ی ایرانی در روزگار اسلامی را نمایان سازد.

/ 28 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
باران

یه وبلاگ هست که تازه امروز متولد شده . قراره در مورد حیوونا و محیط زیست بنویسه . نمی خوای تولدش رو تبریک بگی؟[چشمک]

شهر من ایلام

سلام وب جالبی داری من لینکش کردم اگه قابل دونستی منو هم لینک کن منتظرم

زنان آسمانی

برنامه پاسداشت شهدای زن نهضت جهانی اسلام با نام زنان آسمانی 87/4/29 ساعت17 در کرج نرسیده به میدان سپاه سالن شهدا برگزار میشود.جهت اطلاعات بیشتر به وبلاگwww.zananeasmany.persianblog.ir مراجعه کنید .

خاك كوي دوست

خيلي وقته سفرنامه نمي نويسيد. دلم ميخواست يه روزي مثل شما ايران گردي كنم. بابا يه سفر بريد دلمون وا شه[نیشخند] نمايشگاه كتاب امسال كه اصلا به درد نمي خورد. [خداحافظ]

admin

با درود و سلام خدمت شما دوست عزیز سایت بسیار قشنگ،جذاب وپرمحتوایی دارید.من admin هستم و فرومی آموزشی،علمی ، تخصصی و عمومی برای تمام ایرانیان عزیز راه اندازی کردم. فروم دارای تالارها و انجمن های متنوع و تخصصی در زمینه های مختلف است. خوشحال می شوم از تخصص و مهارت شما به عنوان مدیری لایق و کاردان بهره مند شوم امیدوارم یاری رسان و همکار ما در این مسیر جدید باشید . درصورت علاقه بازدیدی بفرمایید. منتظر حضور سبز شما هستم. موفق باشید. www.p30stars.net

انجمن جبهه طبیعت

طبیعت و هر یک از علوم طبیعی راهی برای شناخت خالق آن است. خداوند راه های بی شماری را برای ظهور تجلی خود قرار داده که یکی از آنها طبیعت است. در سایت انجمن جبهه طبیعت بیش از این راجع به طبیعت خواهیم گفت. و حضورتان را گرامی می داریم.

یاسری

با سلام به خانه دوم خود iranseir.blogfa.com خوش آمدید در خانه دوم لینک خود را ببینید بدرود

هرمز ممیزی

سلام با تشکر از معرفی کتابتان بنظرم سوژه جالبی است الان سفارش خرید میدهم [گل]

سکینه محمدنژاد

سلام برای نوشتن پایان نامه به کتاب شما احتیاج دارم اما آدرسی از ناشر نیست لطفا کمک کنید. با سپاس .