سفر به هرمز

 

جزیره هرمز

 

 

سلام قبل از رفتن به میانکله و از آنجا به تالابهای گلستان ابتدا گزارشی از سفر بهمن ماه من و همسرم زهره و بیژن و حامد به بندرعباس و هرمز و قشم و کیش را براتون می فرستم تا اگر تصمیم دارید عید به طرف جنوب برید حتما به این مناطق هم سری بزنید و با اطلاعاتی که به شما می دهم راحتر و با فراغ خاطر به این جزایر سفر کنید

برای رفتن به هرمز راحت ترین و ارزان ترین راه استفاده از قطار است قطار تهران بندرعباس با کوپه های شش نفره درجه یک (فقط 6 نفره داره و بی خودی دنبال 4 نفره نگردین) ظرف مدت 20 ساعت شما را به مقصد می رساند مسیر به نظر طولانی میاد ولی چون بیشتر راه را خواب هستید خیلی طول نمی کشه! قیمت این بلیط حدود 8700 تومان است که البته مزایای آن استفاده از روبالشتی یکبار مصرف و ملافه استریلیزه است راستی یک ساندیس و کیک هم به شما میدن!

وقتی رسیدید به بندر اگر تمایلی به اقامت در بندر نداشتید از همان ایستگاه راه آهن سوار اتوبوس های خصوصی شوید این اتوبوسها با 100 تومان شما را به اسکله می برند و از آنجا می توانید با خرید یک بلیط 900 تومانی با قایقهای موتوری که نسبتا هم سریع حرکت می کنند ظرف 20 دقیقه تا نیم ساعت به جزیره هرمز برسید.

 وقتی به جزیره رسیدید ابتدا به سراغ مهمترین جاذبه هرمز یعنی قلعه پرتغالی ها بروید. در جزیره به سبب کوچکی منطقه ماشین پیدا نخواهید کرد پس معطل نشوید و پیاده به طرف قلعه حرکت کنید. حدود 10 تا 15 دقیقه پیاده روی شما را به قلعه می رساند. به ظاهر خراب قلعه توجه نکنید و از هر راهی که شده به داخل آن وارد شوید. درون قلعه به سراغ جوانی به نام حسن آقا بروید تا با اطلاعات کامل خود شما را راهنمایی کند او کمی پرحرف است ولی بسیار ساده و صمیمی و با اطلاع است و مطمئن باشید که اگر دو ساعتی او را تحمل کنید بعدا پشیمان نمی شوید.

قلعه دارای کلیسا و آب انبار و زندان بسیار سالمی است که کلید همه اینها در اختیار حسن آقاست! پس از او بخواهید که شما را راهنمایی کند. برای ورود به قلعه نیازی به خرید بلیط یا ورودی نیست. کلیسای قلعه با سنگها مرجانی به سبک معماری ایتالیایی و با هنرمندی خاصی ساخته شد و بعدها تبدیل به آب انبار شده ولی هنوز سالم و دیدنی است. آب انبار قلعه هم به شکل تخم مرغی با ستونهای بسیار عظیم و مستحکم احداث شده و نمونه آن به سختی در جاهای دیگر ایران وجود دارد. قلع در مدت 30 سال و با بهترین امکانات منطقه ساخته شده و بسیار دیدنی است.

در حیاط قلعه که مشرف به دریاست به خاک ساحلی دقت کنید! خاک مانند سرمه درخشان است و ذرات فراوان آهن درون خاک چنان می درخشد که فکر می کنید خاک پر از شیشه خورده است. بدون نگرانی مشتی از آن را بردارید و در مقابل آفتاب بگیرید. حتما کمی از آن را با خود بیاورید چون واقعا زیباست. وقتی از قلعه خارج شدید در مجاورت خلیج فارس خاک سرخ رنگی را می بینید که آن هم نمونه کم نظیری در جهان است و معدنی از آن در جزیره وجود دارد که متاسفانه در دو سه ماه اخیر معدن تعطیل شده و این تنها فعالیت اقتصادی – صنعتی منطقه است که متوقف شده است.

ممکن است درون جزیره مینی بوسی را ببینید که شورای شهر برای گردشگران فراهم کرده ما که ندیدیم ولی اگر آن را دیدید حتما سری به پشت جزیره و مناطق حفاظت شده آن بزنید تا گروهی از آهوان و پوشش گیاهی آنجا را هم تماشا کنید.

جزیره هرمز از بالا شبیه به میوه انجیر است و معماری شهر کوچک هرمز و قرار گرفتن خانه ها در کنار هم در تلاقی با کوه های کم ارتفاع جزیره تصویر یک لنگر کشتی را در ذهن تداعی می کند.

اگر قصد اقامت در هرمز را دارید باید توجه کنید که متاسفانه در این جزیره زیبا و رویایی حتی یک رستوران هم پیدا نمی کنید چه برسد به هتل یا مسافرخانه! پس حواستان به چند نکته باشد:

اول اینکه قایقهای جزیره به بندر تا یک ساعت به غروب مانده بیشتر کار نمی کنند و پس از آن هیچ وسیله ای برای خروج از جزیره پیدا نمی کنید! دوم اینکه اگر تصمیم دارین از جزیره به قشم بروید قایقهای قشم تا 1 بعد از ظهر بیشتر نیستند و پس از آن اگر تعداد مسافر زیاد باشد امکان تردد وجود خواهد داشت البته شما می توانید قایق را دربست هم کرایه کنید که اگر بیش از 5 نفر باشید ضرر هم نمی کنید. کرایه دربستی قایق از هرمز به بندرعباس یا قشم 15 هزار تومان است. ما 4 نفر بودیم و چون عجله داشتیم با کلی چانه زنی قایق را 13 هزار تومان کرایه کردیم (تا قشم)

جزیره هرمز به رغم همه جذابیتها و ویژگی های منحصر به فرد بسیار محروم است نگاهی به ساختمانها و وضعیت زندگی مردم این موضوع را به روشنی بیان خواهد کرد. تنها ساختمان نسبتا زیبای جزیره بنایی موسوم به ساختمان فرحی است (این نام را محلی ها به کار می برند) که ظاهرا فرح پهلوی دستور ساخت آن را داده و زمانی به عنوان مهمانسرا و رستوران به گردشگران سرویس می داده که الان به قرارگاه سپاه تبدیل شده است.

هنگام پیاده روی در جزیره حتما به حیوانات قهوه ای رنگ و پشمالویی که خیلی سریع می دوند توجه کنید محلی ها به آنها راسو و یا سمور می گویند ولی بیشتر به موش خرما شبیه هستند با دمی پشمالو و بزرگ. اگر توانستید از آنها یک عکس بگیرید چون خیلی زرنگ هستند. در جزیره تعداد زیادی پرنده دریایی خواهید دید و اگر صبح زود  پس از مد آب (هنگام آغاز جزر) آنجا بودید ساحل زیبا را که پر از صدف و ستاره دریایی و دیگر آبزیان است از دست ندهید.

روی آب به طرف جزیره و یا بندر و یا هر کجای خلیج فارس دوربین عکاسی خود را در دسترس داشته باشید تا از زیبایی های دریا عکس بگیرید ممکن است یکباره با یک جفت دلفین زیبا در آبهای خلیج فارس برخورد کنید که تا دوربین را درآورید رفته باشند.

گزارش قشم و بندرهای لافت و لنگه و چارک و کیش را هم خواهم فرستاد.

 

/ 3 نظر / 57 بازدید
mandana

از کليسای زيبای قلعه پرتقالی ها برامون نگفتی؟! چندتا عکس عالی از جزيره دارم اگه خواستی بگو برات mail بزنم...

مينا

شما آنقدر متون را زبیا توضیف میکنید زمانیکه به آن شهرها میروم احساس میکنم برای دومین بار است که به این شهر آمدم .از صمیم قلب سپاسگزارم .

bahar

salam man niaz be ye meghdar etelaat dar zamine memarie bomie jazire hormuz daram goftam shayad shoma betonin komakam konin.mamnoon misham