گناه درختان کهنسال

شاید در ابتدا این حکم باورنکردنی باشد اما عملکرد اداره اوقاف طی یک ماه گذشته تاییدی بر این سخن است. " حجت‌الاسلام والمسلمین سید کاظم میر حسینی اشکوری " روز چهارشنبه ۲۲/۸/۸۷در واکنش به اعتراض در خصوص قطع درخت قدس نما در رضوانشهر به ایرنا افزود: برای شکستن قداست و معنویت، به صورت نمادین دو اصله درخت مقدس نما را قطع کردیم. وی‌اضافه کرد: بعضی معتقد بودند که این درخت‌ها حاجت می‌دهند و هرکس شاخه آن را ببرد دست او قطع می‌شود و برای آن کرامت و قداست خاصی قائل بودند. وی‌ادامه داد: برای آنکه نشان دهیم این درخت دارای قداست و کرامتی نیست و هیچ تفاوتی با سایر درخت‌ها ندارد، آن را قطع و چوب را فروخته و برای امور خیریه همان منطقه خرج کردیم.

رئیس اوقاف گیلان ابراز داشته: البته در این کار قانون را رعایت کردیم زیرا هم درخت در محدوده زمین اوقاف بود و هم مجوز قطع درخت را دریافت کرده بودیم. " اشکوری " یاد آورشد: در این اقدام خوشبختانه با حمایت و تشویق مردم ولایتمدار و فهیم گیلان و علما و نیروهای ارزشی و دوستداران اهل بیت روبرو شدیم و این نشانه بصیرت و آگاهی و فرهنگ بالای مردم استان گیلان است. وی ضمن انتقاداز واکنش و اعتراض برخی افراد دراین خصوص افزود: موضوع به طور کامل روشن است و هدف قطع درختان کهنسال و تخریب جنگل نیست. مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان ادامه داد: موضع‌گیری بعضی‌ها در حمایت‌از خرافات باعث تاسف و شرمندگی و توهین به مردم‌فهیم و ولایتمدار گیلان است. گزارش‌ها حاکی از آن است که تا کنون 40 اصله درخت تنومند کهنسال مقدس‌نما در استان گیلان‌ شناسایی شده‌اند که قرار است قطع شوند و از چوب آنها برای امور خیریه استفاده شود!

البته این شیخ الرئیس! برای حفظ چند متر یا چند صد متر زمین قطع درخت را به تغییر کاربری محیط و تبدیل آن به یک محوطه تفریحی با با موضوع طبیعت، ترجیح داده یا شاید اساسا ذهنیت وی در این سطح نبوده که بجای زدودن خرافه با اطلاع رسانی و افزایش آگاهی، گناه را به گردن درخت بیاندازد.

پیوند انسان و طبیعت در مناطق روستایی و بکر طبیعی به قدری زیاد است که با گذشت زمان، کسانی که در اطراف یک چشمه کهنسال، یا درختی تناور زندگی می کنند برای آنها تقدس قائل می شوند. این موضوع درباره سرزمین (کوه، دشت، و...) نیز به چشم می خورد. اشتراک برخی آموزه های اصلی اسلامی با باورهای سنتی در تقویت این موضوع موثر است. به عنوان آیاتی که در قرآن کریم درباره تقدس درخت و یا بیابان سینا در داستان حضرت موسی آمده این احتمال را در ذهن مومنان ایجاد می کند که درختانف آبها (تمثیل چشمه کوثر) و یا کوه و دشت می تواند مقدس باشد. همین امر موجب شده که در گوشه و کنار کشور که مردمان از هر گونه امکانات درمانی یا حمایتی بی نصیب هستند و نیز سطح دانش و آگاهی هم پایین است به میراث طبیعت که مظاهر الهی هستند پناه می برند.

 البته امیر گودرزی، روزنامه نگار روزنامۀ اعتماد ملی در این باره می گوید:" این درختان در محل هایی قرار داشتند که به نحوی معارض حد فاصل زمین های اوقاف بودند. سازمان اوقاف برای اینکه از اراضی خود محافظت کند، نیاز به دیوار کشی داشته و این دیوار ها به این درختان برمی خوردند بهمین دلیل آنها را قطع کرده است" نکته ای که این روزنامه نگار در گزارش خود آورده تلویحا در گفتگوی شیخ اشکوری با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی نیز آمده است.

نمی توان امید داشت که به این زودی ها چنین باورهایی از سرزمین ما رخب بر بندد تا جان درختان کهنسال و بی پناه در امان باشد ولی می تواند آرزو کرد که مدیران نادان و بی تدبیر از سند امور کنار روند تا شاید با درایت اهل علم و دوستدار طبیعت این میراث ارزشمند از گزند دشمنان انسان و طبیعت حفظ شود

/ 41 نظر / 136 بازدید
نمایش نظرات قبلی
لیلا

سلام. البته چیزی که واضح هست اینه که اینها دارند میگند فقط از طریق خرافاتی که ما بهتون میگیم حاجاتتون رو بگیرید و متمرکز شوید تا بتوانیم شما رو کنترل کنیم.

لیلا

آقای سید محمد باقر آقایی میبدی طلبه محترم مشکل اینجاست که کار دسته کاردان نیست اینکه یه گوشه بشینی فکر کنی کار دسته کاردانه یعنی حماقت چه کسی گفته که واقعا کار دسته کاردانه عقلت کجا رفته.

yones

آقای حاجی،واقعا" کسی به خاطر این کارت بهت تبریک گفت!!!!

آخشیگان

خبر به قدری تکان دهنده بود که احتیاج به حرف دیگری ندارد. فقط می خواهم یادآور شوم که بسیاری از آداب و سنن اسلامی ریشه در آداب و سنن جاهلیت داشته که با آمدن اسلام حفظ شده و رنگ و بو و توجیح اسلامی به خود گرفته است. ایمان دارم که دستوردهنده عزیز ناتوانی خود در انجام رسالت گسترش دین را با قطع سرمایه های طبیعی مملکت پارسایان انتقام گرفته است.

حمید جلیلوند

ندانم کاریهای ما باعث نابودی آنها شده است. این درختان نمودی از حقایق تاریخی گذشته اقلیم ایران و گذشته پوشش طبیعی و دوست داشنیهای این مرز و بوم است. آنها را باید حفاظت کرد و برای آنها در مجلس برنامه های خاصی به تصویب رسانید تا کسی به خود جرات قطع آنها را (بخصوص گونه های نادر و کمیاب) ندهد. برآوردهای اخیر نشان می دهد که یک درخت با قطر 50 سانتی متر از سکویا 250 هزار دالار ارزش دارد. پس نگاهها را باید شست و خوب باید دید و خوب باید بود و خوب باید رفت اما با صلابت مثل درختان کهن باید ایستاد و جان داشت و جان داد تا حیات تداوم یابد. ربنا ما خلقت هذا باطلا سبحانک فقنا عذابالنار.

موفق باشی و پیروز وسربلند . . .

شهین

سلام وافعا ممنون از اطلاعاتی که دادید . کهنسال ترین درختان گلستان خاکستر شدند و هرروز شاهد از بین رفتن درختان بی شماری هستیم. خیلی ساده است جون از نظر من این کار ها از دست افرادی بر می اید که ریشه ای در این اب و خاک ندارند در نتیحه انتقامشان را از درختان می گیرند. خدا نگهدار

یسنا

خیلی خوب بود

سعید جاهدی

اون مردم چقدر احمق بودند که خرافاتی بودند و اون حاج اقا چقدر خر که این درخت فتوای قطعش را داده این درخت به مردم سلامتی و نشاط حاجت میداده و قدرت ایزد منان را

در حال انديشه

اگه راست ميگن در 70هزار امامزادرو هم ببندند علمها گهوارهها را از دسته هاي عزاداري جمع كنند