سفرنامه قشم

 

   از جنگل تا غار

 در قشم

عکس تزئينی است

 اميدوارم که ابتدا گزارش‌هاي قبلي را بخوانيد تا بتوانيد جزيره قشم را يک دور کامل بزنديد! <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

گزارش سفر ما تا جنگلهاي حرا در قشم را گفتم! از روستاي طبل يعني نزديک‌ترين آبادي به بخشي از جنگلهاي حرا، دو راه وجود دارد که مي‌توان از طريق آنها به غار نمکي که بزرگ‌ترين غار نمکي جهان است، رفت. من هر دو راه را شرح مي‌دهم ولي پيشنهاد مي‌کنم که از مسيري که ما رفتيم برويد تا جاذبه‌هاي کم‌نظيري را ببينيد.

غارنمکي در جنوب غربي جزيره قرار دارد. باتوجه به موقعيت جنگل‌هاي حرا که در شمال جزيره واقع شده، از هر دو جاده شمالي و جنوبي جزيره قشم مي‌توان به غار دسترسي يافت. در مورد يافتن غار نمکي چند نکته را فراموش نکنيد:

بله! گفتم يافتن غار! چون هيچ تابلو، نقشه و يا علامتي وجود ندارد که شما را به طرف محل غار راهنمايي کند و پرس و جو کردن و اعتماد به راهنمايی افراد بومی تنها راه رسيدن به غار است. اگر مسير روستای طبل را به طرف شرق تا بندر باسعيدو ادامه دهيد از آنجا بايد جزيره به طرف جنوب دور زده و جاده جنوبی را تا رسيدن به دهانه غار طی کنيد. با اينکه اين مسير کمی طولانی است ولی راننده‌های بومی آن را انتخاب می‌کنند چون تا بندر باسعيدو و کمی پس از آن، جاده آسفالت است و تنها ده تا پانزده کيلومتر باقی مانده تا غار خاکی است. اما مسير کوتاه‌تری که می‌توانيد طی کنيد و من و دوستانم از اين راه آمديم، جاده جنوبی جزيره است:

از روستای طبل تا بندر ماهی‌گيری صلخ، جاده‌ای شمالی ـ جنوبی کشيده شده که تقريبا جزيره را به دو پاره شرقی ـ غربی تقسيم می‌کند. اگر شما هم مثل ما، ابتدا از جنگل‌های حرا ديدن کرديد، از طبل به صلخ بياييد و سپس جاده‌ای که در امتداد ساحل جنوبی کشيده شده را تا غار نمکی طی کنيد، اين جاده درابتدای مسير خود به دليل وجود چند روستا و آبادی، آسفالت است ولی چند کيلومتر که از صلخ دور شويد، وارد جادة خاکی‌ای می‌شويد که انصافا بخش‌هايی از آن بسيار خراب است. اما اين جاده به دليل کمی عبور و مرور و وجود تنها دو پاسگاه در تمام مسيرش، ساحل منحصر به فردی دارد. همچنين بخشی از مسير، دارای کوه‌های کم‌ارتفاعی است که در اثر فرسايش خاک و تغييرات جغرافيايی پديد آمده و گاهی اين ناهمواری‌ها چنان زيباست که بيننده تصور می‌کنند توسط دست بشر ساخته شده است.

ما در بخشی از ساحل همين جاده به گروه بزرگی از خرچنگ‌های دريايی برخورد کرديم که با شتاب از آب بيرون می‌آمدند و در ساحل سوراخ‌هايی برای خود حفر می‌کردند. به محض نزديک شدن ما به خرچنگ‌ها، با سرعتی باورنکدنی به درون آب دويدند. ما چند دقيقه‌ای در کنار آب نشستيم تا با محيط يکی شويم در اين لحظه دوباره خرچنگ‌ها از آب بيرون آمدند ولی با يک حرکت کوچک ما، به سرعت از ما فاصله می‌گرفتند. وقتی که ما يکی از آنها را دنبال کرديم و خرچنگ بيچاره فرصت رفتن در سوراخ و يا دريا را پيدا نکرد، مثل مجسمه و بدون هيچ تکانی سرجايش ايستاد. خلاصه ديدن ساحل‌های آن منطقه خيلی جذاب و لذت‌بخش بود.

حدود 10 کيلومتر پس از پاسگاه دوم، معدن کوچکی از جاده ديده می‌شود که برای رسيدن به غار بايد از جادة بسيار باريک و ناهموار معدن عبور کرد. البته جاده ماشين‌رو است و مسافتش هم بسيار کم است. دهانة غار به‌گونه‌ای واقع شده که ديدن آن از جادة معدن کمی دشوار است چون درون گودی قرار دارد ولی وجود کارگران معدن برای راهنمايی گردشگران غنيمت است! ما خيلی خوش‌شانس بوديم که دهانة غار بيرون از آب بود. به گفتة محلی‌ها اواسط سال 84 آب دهانة غار را گرفته بود و ورود به آن فقط با امکانات غواصی ميسر بود. ما هم در دهانة غار آثار آب‌گرفتگی را که نسبتا جديد بود، ديديم.

تمام ديوارها و کف غار از بلورهای سفيد و زيبای نمکی تشکيل شده که در نور به زيبايی می‌درخشد. سقف غار مانند مخمل، سفيد و زيبا و لطيف است. فراموش نکنيد که حتما نور کافی و چراغ قوه قوی با خودتان ببريد تا به مشکل ما برنخوريد و از زيبايی‌های غار نهايت استفاده را ببريد. 

 اين گزارش ادامه دارد...

/ 6 نظر / 28 بازدید
کیومرث

وبلاگ جالب دارین از نظرات ارزشمند شما هم استفاده می کنم باز هم به من سر بزنین .

محمد درويش - مهار بيابان زايي

سلام بر صادق عزيز: من هم از آشنایی با یک دوستدار دیگر محیط زیست ناهمتای وطن عزیزم بسیار خوشحالم و بهترین آرزوها را در سال نو برایت دارم. نشانی تارنمای ارزشمندت نیز به قسمت دوستان مهار بیابان زایی افزوده شد. در مورد پرسشت نیز باید بگویم: بيابان و كوير بهترين پاسخ ممكن به شرايط زيست بوم بوده و زدودن آنها كاري نابخردانه است. آنچه كه خطرناك است، تغيير كاربري طبيعي سرزمين است و بايد جلوي آفرينش بيابان هاي دست ساز يا انساني را گرفت، همان طور كه بايد جلوي تبديل اراضي مرتعي به ديم زار يا اراضي جنگلي به كشتزار را گرفت. موفق باشيد.

علي

دوست عزيز سلام وبلاگ جالب و خوشگلی داری ... ضمنا چشم ...از اين به بعد سعی می کنم برای عکسهام توضیح هم بنویسم ...

mandana

اميدوارم به تغيير رنگ پليکانها دقت کرده باشی... اول سياهن، در نوجوانی خاکستری هستن، ودر جوانی سفيد و زيبا... ضمنا من ساعت ۱۱ صبح که رفتم ميشد با قايق رد شد... گرچه بعضی جاها به سختی... اما اون موقع قشنگتره چون علاوه بر درختان، گاهی کمی از خاک هم پيداست و خرچنگهای ريز و خوشگل رو روی خاک ميبينی... از حرا هم عکسهای خوبی دارم که اگه خواستی بگو برات mail بزنم.

mandana

ببخشيد توضيحات پائينی در مورد جنگل حرا بود...

سلام دوست عزیز . وبلاگ جالبی دارید . نظرات ارزنده شما را مطالعه کردم حتما از آنها استفاده خواهم کرد . به امبد دیدارهای بعدی انشا الله