اعدام محیط‌ بان: پیامی تلخ برای محیط زیست ایران

به نام خدا

درجمهوری اسلامی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعدی باید درآن حیات اجتماعی روبه رشدی داشته باشند وظیفه ی عمومی تلقی میشود از اینرو فعا لیتهای اقتصادی وغیر آن که با آلودگی محیط زیست ویا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است.(اصل پنجاهم قانون اساسی)

 ریاست محترم قوه قضاییه

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

ریاست محترم جمهوری

 موضوع: اعدام یک محیطبان محیط زیست به اتهام ناحق قتل عمد(!)

 با سلام

همانگونه که مستحضرید در آستانه روز ولادت امام هشتم شیعیان(ع) که روز محیطبان نامگذاری شده و روزی است برای پاسداشت مقام والای محیط بانان مظلوم محیط زیست، دیوان عالی کشور حکم قصاص یکی از ماموران وظیفه شناس و خادم محیط زیست ایران که در منطقه حفاظت شده دنا در استان کهکیلویه و بویراحمد انجام وظیفه می کرده است را تایید کرد و جامعه محیط زیست ایران را در اندوه، تاسف و شگفتی فرو برد.

تاسف از اینکه چگونه دستگاه قضایی می تواند برای یک مامور دولتی که به حکم دادگستری ضابط قضایی محسوب می شود و طبق ماده یک قانون بکارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح و تبصره 3 ماده 3 همین قانون حق حمل و بکارگیری سلاح در مواقع لزوم را داشته و دارد، اکنون به اتهام قتل عمد (!!) یک شکارچی متخلف که علاوه بر شکار غیر مجاز اقدام به تیراندازی به روی ماموران دولتی و آغاز درگیری مسلحانه کرده، محکوم کرد.

آیا براستی فراموش کرده اید که در همین سه دهه گذشته محیط زیست ایران شاهد ریخته شدن خون پاک بیش از 112 شهید محیطبان محیط زیست به دست همین شکارچیان از خدا بی خبر بوده؟ شهدایی که جملگی جانشان را برای  حفظ محیط زیست و میراث طبیعی سرزمین مادری مان فدا کردند و شگفتا که دستگاه قضایی در تمام این مدت از مجازات و گاه حتی شناسایی عوامل شهادت این محیطبانان فداکار عاجز ماند.

اما دردناک تر آنکه تاکنون تاریخ محیط زیست ایران به یاد ندارد احدی از قاتلان و جنایتکاران شکارچی و قاچاقچیان حیات وحش که گستاخانه سلاح به روی محیطبانان مظلوم و خادم دولت کشیده اند مجازات شده باشند و قاتلان «سعید پرهام»ها و «یحیی شاهکو محلی»ها و «حسین صادقی»ها با اینکه غالبا با سلاح های جنگی به شهادت رسیده اند همچنان آزادانه در جامعه می چرخند!

و شگفتا که آن وقت شاهد صدور حکم قصاص برای محیط بانی هستیم که به حکم وظیفه و با گذراندن دوره ضابطین قضایی و همچون دیگر نیروهای مسلح کشوری مانند ماموران نیروی انتظامی از خود در برابر متخلفان دفاع کرده و در این درگیری که شروع کننده آن خود متخلفان بوده اند، یکی از آنها را از پا درآورده است که اگر منصفانه و قانونی به موضوع بنگریم قتل عمد محسوب نمی شود.

آیا این عدالت است که برای محیطبانی که خود سلاح به دستش داده اید و دستور العمل بکارگیری سلاح را به او آموزش داده اید و او را در بدترین شرایط آب و هوایی و بیشترین ساعت کاری و با حداقل حقوق انسانی برای حفظ طبیعت مظلوم وطن بکار گماشته اید اینک حکم قصاص صادر شود اما برای شکارچیان این سرزمین که در بسیاری از موارد مجهز به سلاح غیر مجاز هستند و اقدام به شکار غیر قانونی می کنند و گستاخانه بر روی محیطبانان مظلوم آتش می گشایند، مصونیت قائل شوید.

گویی محیطبانان مظلوم این سرزمین چه به حکم وظیفه در درگیری با شکارچیان شرکت کنند و چه نکنند در هر دو حالت محکوم به مرگ هستند . چون یا باید همچون 112 شهید دلاور مرد محیط زیست کشته شوند و احدی هم در سازمان محیط زیست و دستگاه قضایی به خونخواهی از آنها دم بر نیاورد و یا اگر دست به سلاح می برند تا از خود دفاع کنند باز هم باید کشته شوند چون به حکم قضات محترم محکوم به قصاص می شوند! آیا براستی مرگ یک نفر آن هم در حین «انجام وظیفه قانونی» و درگیری مسلحانه می تواند جزء مصادیق قتل عمد محسوب شود و مجازاتش باید قصاص باشد؟

ما اعضای تشکل های مردم نهاد زیست محیطی کشور و شخصیت های حقیقی و حقوقی امضا کننده ذیل این نامه با توجه به تایید حکم صادره از سوی دیوان عالی کشور و اینکه زمان اجرای این حکم دو هفته آینده مشخص شده، از مسئولان محترم قضایی، قانونی و اجرایی کشور درخواست توقف موقت اجرای حکم و بازنگری مجدد این پرونده را داریم و اعلام می کنیم که عواقب اجرای این حکم غیر عادلانه، برای جامعه محیط زیست کشور و محیطبانان بسیار سنگین و غیر قابل جبران است و نه تنها موجی از نارضایتی و دلسردی را برای طرفداران محیط زیست به بار می آورد بلکه می تواند سرآغاز بحرانهای جدید و اعتصابات صنفی در بین بیش از 3000 نفر از قشر مظلوم و زحمتکش محیطبان در چهارگوشه کشور باشد .

محیطبان اسد تقی زاده، محیطبان منطقه حفاظت شده دنا، جوان 30 ساله بی گناهی است که تنها به حکم وظیفه سازمانی در این درگیری مسلحانه شرکت کرده و اقدام او مانند اقدام همه نیروهای مسلح کشوری که در درگیری با آشوبگران و دزدان و قاچاقچیان به طور اتفاقی مجبور به کشتن طرف مقابل می شوند تا از خود و از وظایف سازمانی خود دفاع کنند، قتل عمد محسوب نمی شود.

(ضمنا نام امضاکنندگان حقیقی و حقوقی را در سبز پرس مشاهده نمایید)

/ 45 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
saeed

سلام.وبلاگ زیبایی دارید.اگه تمایل دارید در معرفی بیشتر شهرمون قوچان کاری انجام بدید بسیار خوشحال میشیم از حضور شما در سایت قوچان دات نت استفاده کنیم.ممنون

کافر خداپرست

درود سپاسگزارم به من سرزدید. تارنگاشت زیبا و پرباری دارید. امیدوارم همیشه بخوانمت. ... تایید حکم اعدام این محیط بان عزیز، بسیار دردناک بود. کسی که به جبر انجام وظیفه، اقدامی پیشگیرانه کرده است و حالا باید تقاص پس بدهد!

دئنا

درود اسعد تقی زاده همشهری من هستند خیلی وقته در بند هستند و امیدوارم روزی باز در شهر سی سخت شاهد حضورش باشیم سپاس از یادآوریتون

سید

سلام روح لطیف واحساس پاکتان ستودنی است الهی تاقیامت زنده باشیداجازه می دهیدگل سرخ وبلاگتان رابه کاکتوس وبلاگم پیوندبزنم؟ http://bojnord1400.blogfa.com/

رضا

من به نوبه ی خودم از طبیعت ایرانم معذرت خواهی می کنم که شاهد نابود شدنش هستم ولی کاری از دستم ساخته نیست! اعدام در هر شکلی و به هر دلیلی اشتباه است چه برسد به این که بخواهد به این شکل باشد.

سید باقر آزمون

از مسئولان درخواست تجدید نظر در حکم این محیط بان را دارم اگر میخواهیم محیط برای فرزندانمان دوام بیاورد همت بیشتری می خواهد

موسوی

با سلام آیا میدانید بعد از دستگیری و در بند شدن این محیط بان حدود 40 درصد از جمعیت حیات وحش منطقه حفات شده دنا کم شده است.من در دیداری که زمستان با چند تن از محیط بانان داشتم بیشتر آنها به این نکته اذعان داشتند.خوشحال میشم به ما هم سری بزنید. http://mohammadmoosavi.persianblog.ir/

آبشار چکان

سلام لینک عکس های آبشار چکان http://tayefechekani.persianblog.ir/post/17 http://tayefechekani.persianblog.ir/post/3

حسین از داراب

حالا که قانون اجازه نمیده و این خدمتگذار به قصاص محکوم کرده باید تلاش نمود رضایت خانواده مقتول گرفت

تا حالا بی عدالتی اونم به این اندازه جون عزیزم ندیدم