یک شب در کاروانسرای عباسی

خلاصه مثل همیشه با همسرم زهره، حامد و آناهیتا، مهدی و حامد، شش نفری با دو دستگاه سواری راه افتادیم. در ورامین متوجه شدیم که اوضاع جاده قصر بهرام خیلی خراب است و رفتن با اتومبیل سواری به آنجا خیلی منطقی نیست. با مشورت اداره میراث ورامین، راه کاروانسرای دیرگچین را پیش گرفتیم. نزدیکی چرم‌شهر، وارد مسیر خاکی کاروانسرا شدیم، هنوز چند دقیقه‌ای پیش نرفته بودیم که با دریایی در دل کویر برخورد کردیم؛ تا چشم کار می‌کرد آب و بود و آب! با چند پرنده مهاجر و بومی که به این سرزمین پر آب پناه آورده بودند! هیچ وقت چنین صحنه‌ای را ندیده بودم. صحرایی که تا دو ماه پیش، فقط چند بوته خار در آن دیده می‌شد، حالا با چند باران سیل‌آسای بهاری تبدیل به دریاچه‌ای بی‌انتها شده بود. تا خودتان چنین صحنه‌ای را نبینید باورتان نمی‌شود. تازه فهمیدم که ساربان بیچاره چه می‌گفته!

 

 

 

از راهی که آمده بودیم بازگشتیم. به پیشنهاد حامد، اتوبان در دست احداث قم ـ گرمسار را که از چرم‌شهر گذشته و از نزدیکی کاروانسرا عبور می‌کند را امتحان کردیم. خوشبختانه این مسیر به دلیل زیرسازی مناسب و ارتفاع آن از سطح دشت، در بارندگی‌های بهاری آسیبی ندیده بود. یک ساعتی در این راه پیش رفتیم تا اینکه دم‌دمای غروب به کاروانسرا رسیدیم. اینجا اول مشکل بود: کلی با کارگران میراث که در آنجا مقیم بودند، کلنجار رفتیم تا اجازه دادند که شب را در یکی از اتاقهای کاروانسرا سر کنیم. هرچند که در ابتدا ما را نمی‌پذیرفتند اما در عوض پس از راه دادن ما، اتاق خیلی مرتبی که تازه بازسازی شده، موکت و پشتی و لامپ داشت، در اختیار ما قرار دادند. بعد از خوردن شام، به حیاط کاروانسرا آمدیم؛ آسمان آنقدر پر ستاره و زیبا بود که نمی‌شد چشم از آن برداشت. واقعا تعداد ستاره‌هایی که در آسمان می‌درخشید از شماره بیرون بود. خلاصه ساعتی بعد از نیمه شب به اتاق رفتیم و شبی آرام را سپری کردیم.  

 

حتما برای دیدن این بنای زیبا، باشکوه و تاریخی به کاروانسرای دیرگچین بروید. برای بازدید روزانه نیازی به مجوز نیست اما اگر تصمیم داشتید شب را در آنجا بمانید حتما با اداره میراث قم هماهنگ کنید. اخیرا نظارت بر این بنای تاریخی به حوزه قم منتقل شده است. اگر اطلاعات بیشتری درباره قدمت و ابعاد بنا و نیز مسیر نیاز داشتید می‌توانید گزارش قبلی من درباره سفر به کاروانسرا را بخوانید.

راستی عکسهای این یادداشت را مهدی (یکی از همسفرها) گرفته است. عکسهای او از دیگر نقاط ایران را در خانه اش ببینید: www.photo-vision.blogspot.com

 

/ 35 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهنام همايوني

سلام استاد اميدوارم آخر هفته خوبي داشته باشيد. در گشت و گذار ميان وبلاگ‌هاي زيست محيطي، مطلبي به نظرم آمد كه آن را نوشته‌ام. منت مي‌گذاريد اگربا مطالعه آن مرا در درك بهتر آنچه كه به آن معتقدم ياري كنيد. ممنون

محمد حسين - درد دل

با سلام با مصاحبه های دبیر سیاسی و سخنگوی انجمن اسلامی دانشکده تربیت بدنی در مورد دکتر شریعتی به روزم. منتظرم..... بدرود[بدرود][بدرود]

دکتر

سلام .از لطف شما ممنونم . منتظر مطالب جديدتان هستم . در ضمن دوست خوبم ، خوشحال خواهم شد در نظر سنجی اول تير اين حقير شرکت نمائيد . کامياب باشيد . [

محيا

سلام دوست عزیز وبلاگ جالبی دارین. سراسر سفر و سفر و سفر ممنون که به من هم سر زدین. خوشحال میشم باز هم حضور گرمتون رو داشته باشم.

امين

با تشکر از بازديد و اظهار علاقه تان جهت سفر به انبوه .برای سفر به انبوه می توانيد ۱-از مسير قزوين حرکت کنيد وضمن بازديد از مناظر طبيعی اين استان در الموت و بازديد قلاع معروف الموت در ادامه به ارتفاعات و ييلاقات انبوه و نيز خود انبوه برسيد برای اين کار پس از آمدن به قزوين به سازمان ايران گردی و جهانگردی مراجعه و راهنمايی بگيريد . ۲- از راه رودبار زيتون و بخش عمارلو هم می توانيد .برای اين کار به بخش عمارلو در شهر جيرنده رفته و از طريق نمايندگی ميراث فرهنگی آقاي عزيز پور راهنمايی تان خواهد کرد .

امان صيادی

بابا ای ول ميگم شما زندگتون را چه جوری برنامه ريزی ميکنيد ما که دو روز می خواهيم بريم شکار بايد با دوست های خودم از ۲ هفته جلوتر برنامه ريزی کنيم آخرش هم يکيمون يه مشکلی واسمون پيش می آد .

زهير

سلام آقا صادق مارکوپولو از اين که همسفر تو ودوستان خوبت در اين وبلاگ به مناطق مختلف هستم خوشحالم موفق باشی به اميد همسفری حضوری

بهنام همايونی

سلام دوست و هموطن گرامی با پاسخ به این پرسش که مهمترین اولویت های زیست محیطی در نگاه مردم عادی چیست به جمع ما بپیوندید. روایت منتظر شماست.

soha

سلام.. در وبلاگ من در مورد نئور پرسيده بوديد. ببخشيد با تاخير زياد كامنت شما را ديدم. به هرحال نميدانم كه به اين سفر رفتيد يا نه. اگر هنوز قصد سفر داريد ايميلي به من بزنيد اطلاعات كمي دارم كه شايد به درد بخورد.