صادق حیدری نیا
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ صادق حیدری نیا
آرشیو وبلاگ
      گردش در طبیعت ایران (سفرنامه‌هایی از دریچه‌ی تاریخ و طبیعت ایران و جهان)
یادداشتهای پاریس(1): پاریس منفی یک نویسنده: صادق حیدری نیا - ۱۳٩٢/۱/۳٠

بعد از ظهر روز جمعه، شانزدهم فروردین ماه با پرواز مستقیم ایران ایر، از طریق فرودگاه اورلی وارد پاریس شدم و با استقبال دوست عزیم مهدی، به خانه‌ای در مرکز شهر رفتم که او از قبل برایم در نظر گرفته بود و به این ترتیب دوره شش ماه‌ی فرصت مطالعاتی من در دانشگاه سوربن آغاز شد. 

ورودی یک ایستگاه مترو در پیاده رو با حداقل اشغال فضا-عکس از گوگل


نوشته‌های من درباره‌ی پاریس که به صورت یادداشت‌های کوتاه و موضوعی در وبلاگم می‌آید، دیده‌ها و برداشت‌های من از این شهر پرجمعیت و نسبتا بزرگ اروپایی است که فکر می‌کنم خواندن آن برای مخاطبان جذاب باشد.

 ورودی یکی از پارکینگ های زیرزمینی پاریس ـ نزدیکی کلیسای نوتردام-عکس از گوگل

محل زندگی من در یکی از نقاط مرکزی و بافت تاریخی پاریس قرار دارد که درباره‌ی ویژگی‌های آن خواهم نوشت اما اولین چیزی که توجه مرا به خود جلب کرد، پاریس منهای یک بود. درواقع می‌توانم پاریس را شهر دو طبقه بخوانم. در این شهر برای حفظ همه‌ی معابر و ساختمان‌های قدیمی که قدمتی چند صد ساله دارند، به زیر شهر رفته و با ایجاد خطوط مترو، پارکینگ‌های زیرزمینی و مراکز خرید، در واقع یک پاریس زیرزمینی ایجاد کرده‌اند. این موضوع به قدری متداول است که حتی شامل موزه‌ی مهمی چون لوور هم می‌شود. وقتی بازدید‌کننده می‌خواهد وارد لوور شود ابتدا باید به یک میدان در طبقه منفی یک برود و از آنجا مسیر بازدید خود را انتخاب کند. 

نمونه دیگری از ورودی مترو در یک فضای سبز کوچک-عکس از گوگل

جالب‌تر اینکه، فضای زیرزمینی پاریس با حداقل دخل و تصرف در ساختمان‌ها یا خیابان‌های بالایی ایجاد شده است و آنچه نشانگر وجود فضای زیرین است، دریچه‌های متعدد هواست که برای تهویه از آنها استفاده می‌شود. مترو پاریس با قدمتی بیش از یکصد سال، تمام سطح شهر و حومه پاریس را پوشش می‌دهد. البته ایستگاه‌ها و قطارهای قدیمی، فضای نه چندان مطبوع در اغلب خطوط و تقاطع‌های متعدد در بعضی ایستگاه‌ها، برای هر تازه‌واردی ناخوشایند است.

 موزه فاضلاب پاریس -عکس از گوگل

البته به این شبکه عظیم که کیلومترها خط مترو و... را پوشش داده، باید فاضلاب پاریس را هم اضافه کرد. این شهر یکی از قدیمی‌ترین شبکه‌های فاضلاب زیرزمینی را دارد که قدمت بخش‌هایی از آن به هشتصد سال پیش می‌رسد لیکن شبکه جدید، حدود دویست سال قبل ایجاد شده و امروز بخشی از آن به موزه فاضلاب پاریس تبدیل شده است!

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر سفرنامه آلمان (1): کلن و لیمبورگ سفر به هلند(2): لیدن، آمستردام و اوترخت سفر به هلند (1): کشور آب و دوچرخه بلژیک؛ کشور دو ملت یادداشت‌های پاریس(5): عادت‌های خوب و بد فرانسوی‌ها یک رویداد و چند روایت یادداشت‌های پاریس (4): شهر غریبه‌های مشهور یادداشت‌های پاریس (3): بهار دیرهنگام یادداشت‌های پاریس (2): کوچولوهای پاریس یادداشتهای پاریس(1): پاریس منفی یک
دوستان من مهار بيابان زايي سفرنامه‌های پرنیان يادداشتهاي يک کوهنورد حیات وحش ایران مقالات صدري زاده کهن دژ ديده بان محيط زيست ايران سرزمين کوهستان مطالعات زيستی For nature با طبيعت پسر شمالی چرخ به چرخ ميستان سبز کمکی آراز روستاي صخره اي ميمند کلاهه سفرنویس ـ شهريار شهر من ایلام موسسه نبض سبز حيات سفر در طبيعت ايران دردسرهاي يك دامپزشك Birding in Iran(حبيبي) نگاهي به طبيعت آتر: ايران و گردشگري هيئت كوهنوردي رودبار رازكوه پيك محيط زيست شبهاي الموت ایران را بگردیم... (محمد) عاشق مسافرت محيط‌ زيست و آثارباستاني ايلام روزنوشت‌هاي محمود دهقاني گردش (علي‌اكبر مرادان) گرمه نون بوی کوچ، بوی سفر، بوی راه طبیعت مینوی ایران کیجا قصه گو پرتال زیگور طراح قالب