پروفایل من
صادق حیدری نیا
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
یک شب در دریاچه سنبل رود نویسنده: صادق حیدری نیا - ۱۳٩٠/۳/٢۱

یک شب اقامت در دل جنگل در کنار دریاچه‌ای کوچک که دور تا دور آن را بوته‌ها و درختان سرسبز احاطه کرده است، ماندن در تنها کلبه چوبی کنار دریاچه و گوش سپردن به آواز قورباغه‌ها و صدای بازی ماهی‌ها درون آب و بال زدن پرنده‌ای که هر از گاهی از فراز کلبه پرواز می‌کند، تجربه‌ای است که در زندگی خیلی برای آدمی تکرار نمی‌شود. این بهشت مفرح، دریاچه سنبل رود است که از انباشت آب پشت بندی خاکی پدید آمده است.


بعد از مدتها چیزی ننوشتن، تصمیم گرفتن به بهانه آغاز فصل گرما و تعطیلات تابستانی، چند جایی را که تا حالا درباره‌اش مطلبی منتشر نکرده‌ام ولی در یکی دو سال اخیر چندین بار به آنجا سفر کرده‌ام را برای آشنایی مخاطبانم بنویسم تا بیش از این متهم به کم‌کاری و تنبلی نشوم.

سدهای خاکی کوچک و بزرگ در بسیاری از مناطق روستایی، تغییراتی در اکوسیستم منطقه ایجاد کرده که گاه احداث آنها با مخالفت فعالان محیط زیست همراه بوده است. صرف نظر از پیامدهای مثبت و منفی آنها، این واقعیت را نمی‌توان نادیده گرفت که دریاچه‌های زیبایی در پشت این سدها ایجاد شده و نقاط تفریحی جدیدی در مناطق عمدتا روستایی پدید آمده است. دریاچه سد سنبل رود که در کیلومتر 5 جاده شیرگاه به بابل‌کنار واقع شده یکی از این نقاط زیبا و مفرح است.

 این مجموعه زیبا، روزها پذیرای جمع زیادی از مسافران و مردم منطقه است که برای گذران یک روز یا یک بعد از ظهر به کنار آب می‌آیند، درون آب قایق سواری می‌کنند، کنار دریاچه روی تخت‌ها و آلاچیق‌ها کبابی می‌خورند یا خدایی نکرده قلیانی چاق می‌کنند و خلاصه ساعتی را می‌گذرانند. اما شگفتی این مکان زیبا با غروب آفتاب دوچندان می‌شود. از این زمان به بعد تقریبا همه مهمانان دریاچه آنجا را ترک می‌کنند و فقط یکی دو خانواده یا مسافری که به قصد شب‌مانی به سنبل‌رود آمده در آنجا می‌ماند.

مجموعه‌ی تفریحی سنبل‌رود چند سالی است که در اجاره شخصی به نام دکتر جمشیدی است. وی که تحصیلاتش در رشته دامپزشکی است با علاقه به تجهیز این مکان همت گمارده و معتقد است که هر چیزی در سنبل‌رود باید با طبیعت سازگار باشد تا علاقه‌مندان واقعی به طبیعت بکر را جذب کند. او با این ایده، کلبه‌ای چوبی را در دوطبقه با مجموعه سه اتاق در کنار دریاچه احداث کرده تا طبیعت‌گردان بتوانند یک شب فراموش نشدنی در کنار دریاچه را سپری کنند. توصیف چنین تجربه‌ای چندان آسان نیست. زیرا هر کسی به فراخور روحیات و علایق خود، در مواجهه با چنین فضایی برداشتی منحصر به فرد خواهد داشت.

یک شب اقامت در دل جنگل در کنار دریاچه‌ای کوچک که دور تا دور آن را بوته‌ها و درختان سرسبز احاطه کرده است، ماندن در تنها کلبه چوبی کنار دریاچه و گوش سپردن به آواز قورباغه‌ها و صدای بازی ماهی‌ها درون آب و بال زدن پرنده‌ای که هر از گاهی از فراز کلبه پرواز می‌کند، تجربه‌ای است که در زندگی خیلی برای آدمی تکرار نمی‌شود.

اگر تصمیم داشتید به سنبل‌رود بروید می‌توانید برای بازدید از دهکده کوهستانی آلاشت، سد لفور و آبشار گزو هم برنامه‌ریزی کنید. من مطالبی درباره آبشار گزو و جنگل‌های آلاشت پیش از این نوشته‌ام که می‌توانید سری هم به آن یادداشت‌ها بزنید. 

 

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
دوستان من