صادق حیدری نیا
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ صادق حیدری نیا
آرشیو وبلاگ
      گردش در طبیعت ایران (سفرنامه‌هایی از دریچه‌ی تاریخ و طبیعت ایران و جهان)
سفر به قشم نویسنده: صادق حیدری نیا - ۱۳۸٤/۱٢/٢٥

 

جزیره قشم

 

 

سلام امیدوارم گزارش هرمز را خوانده و از آن استفاده کرده باشید. آخرین مطلب در گزارش هرمز مربوط به سفر از هرمز به قشم بود که دوباره یادآوری می‌کنم برای رفتن به قشم اگر تصمیم دارید زمینی و از تهران عزیمت کنید با قطار تا بندرعباس بروید و از آنجا با اتوبوس‌های خصوصی 100 تومان بدهید و به اسکله قایق‌های قشم و هرمز برسید. با پرداخت 1200 تومان می‌توانید قایق‌های روباز را سوار شده و در کمتر از یک ساعت به قشم برسید. اگر می‌ترسید که با قایق روباز سفر کنید می‌توانید با پرداخت 1800 تومان از قایق‌های اتوبوسی استفاده کنید. اگر هم تصمیم دارید از هرمز به قشم بروید با پرداخت 1200 تومان و صرف 40 دقیقه وقت به آنجا می‌رسید ولی فراموش نکنید که:

اولا از هرمز به قشم فقط قایق روباز برای سفر وجود دارد

و دوم اینکه این قایق‌ها اغلب تا یک بعد از ظهر بیشتر تردد نمی‌کنند چون مسافر از هرمز برای قشم کم است

و سوم اینکه اگر از قایق‌های هرمز به قشم جاماندید با 15 هزار تومان یک قایق دربست کنید و به آنجا بروید

هنگام رسیدن به قشم می‌توانید با یک تاکسی دربست پانصد تومانی به نقاط مختلف شهر بروید. در قشم دو بازار وجود دارد یکی بازار سنتی و دیگری بازار جدید که در بازار جدید، بازار ستاره قشم از همه جالب‌تر است. شهر قشم خیلی جاهای دیدنی ندارد و برای بازدید از جاذبه‌های قشم که فراوان هم هست باید به خارج از شهر بروید. یادآوری می‌کنم که قشم جزیرة بزرگی است و طول آن از شرق به غرب بیش از 140 کیلومتر است و چندین شهر و روستا در جزیره وجود دارد. درون شهر قشم چند جای دیدنی را از دست ندهید:

اگر می‌خواهید شب در جزیره چادر بزنید حتما به سینما دریا بروید! البته در آنجا سینمایی وجود ندارد و ظاهرا زمانی یک سینما روباز ساحلی در آنجا دایر بوده و الان به پارک تبدیل شده و شما می‌توانید در جاهای مناسبی که برای چادر زدن تعبیه شده کمپ بزنید. ساحل سیمین هم که چند کیلومتری بیرون شهر است جای جلبی است که اگر بخواهید در چادر اقمت کنید ولی چادر همراه نداشته باشید می‌توانید در آنجا چادر اجاره کیند: هر چادر 10 هزار تومان. اگر به ساحل سیمین رفتید بازدید از غارهای خربس و معبد شاه شهید را که روبروی ساحل و در سینة کوه است فراموش نکنید.

اگر علاقه‌مند به بازیهای دریایی هستید می‌توانید رد ساحل سیمین غواصی و جت اسکی را تجربه کنید. نزدیکی ساحل سیمین در جایی به نام ساحل زیتون هم این خدمات وجود دارد.

 

 

شما می توانید برای گشتن در شهر از تاکسی های دربستی که 500 تومان بیشتر نمی گیرند استفاده کنید هرچند که شهر چیز زیادی برای بازدید ندارد ولی حتما از غذاهای محلی و دریایی میل کنید که فوق العاده است! پشت کارخانه آب شیرن کن (حوالی بازار ستاره) یک رستوران دریایی بسیار ارزان قیمت و باکیفیت هست که می توانید خوراک کوسه و مرکب ماهی وصدف الملوک را به ارزانی در آنجا میل کنید. باورتان نمی شود ما چهار نفری در آن رستوران سه سیخ کباب کوسه و یک پرس بزرگ مرکب ماهی (همان هشت پای خودمان) و یک سیخ چنجه و چهارتا باواریا خوردیم: شد 5 هزار و 200 تومان! ارزان تر از این می شود غذایی به این لذیذی خورد؟ در خوردن خوراک هشت پا و کوسه ماهی شک نکنید اول بخورید بعد فکر کنید که چه خوردید! خیلی عالی است!

برای گشتن در جزیره به چتد جا حتما سر بزنید:

تمام تاکسی ها به شما پیشنهاد می کنند که با مبلغ 15 هزار تومان شما را دربست به بازدید از جنگلهای حرا ببرند و بازگردانند انصافا هم راه زیاد است ولی من پیشنهاد می کنم که راهی را که ما 4 نفر آزمایش کردیم بروید! توجه داشته باشید که قشم منطقه آزاد است و آدمهای جور و واجوری در آنجا هستند پس سعی کنید با خوش انصافترین آنها هم سفر شوید! البته مردم قشم فوق العاده ساده و صمیمی و دوست داشتنی و قابل اعتمادند. شما می توانید با کمی چانه زنی یک ماشین بسیار مدل بالا (تویوتا کمری یا یک چیزی در این مایه ها) برای دور جزیره به قیمت 25 هزار تومان کرایه کنید. اگر اهل خرید هستید از سفر خود را از شمال جزیره آغاز کنید و ابتدا به درگهان بروید: آنجا بازار اصلی پوشاک و این جور چیزهاست! ولی من پیشنهاد می کنم که درگهان را فراموش کنید چون چیزهایی را که آنجا می توانید خرید کنید نهایتا با چند هزار تومان اختلاف در هرجای دیگری هم می توان خرید ولی جاذبه های طبیعی قشم فقط در قشم است! پس بهتر است مسیری را که ما رفتیم تجربه کنید:

از جنوب جزیره به طرف غرب حرکت کنید پس از کذر از معبد شاه شهید و غارهای خربس به طرف جزایر ناز بروید این منطقه که پاتوق ماهی گیرها است شکل جالبی دارد هنگام مد آب قطعاتی از زمین زیر آب میرود و قسمتهایی از آن به شکل  جزایری کوچک و نزدیک به ساحل مشاهده می شود.

از جزایر ناز به طرف غرب جزیره مسیرخود را در حاشیه خلیج فارس ادامه دهید تا به ساحل شگفت انگیز شیب دراز برسید...

 

 

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر سفرنامه آلمان (1): کلن و لیمبورگ سفر به هلند(2): لیدن، آمستردام و اوترخت سفر به هلند (1): کشور آب و دوچرخه بلژیک؛ کشور دو ملت یادداشت‌های پاریس(5): عادت‌های خوب و بد فرانسوی‌ها یک رویداد و چند روایت یادداشت‌های پاریس (4): شهر غریبه‌های مشهور یادداشت‌های پاریس (3): بهار دیرهنگام یادداشت‌های پاریس (2): کوچولوهای پاریس یادداشتهای پاریس(1): پاریس منفی یک
دوستان من مهار بيابان زايي سفرنامه‌های پرنیان يادداشتهاي يک کوهنورد حیات وحش ایران مقالات صدري زاده کهن دژ ديده بان محيط زيست ايران سرزمين کوهستان مطالعات زيستی For nature با طبيعت پسر شمالی چرخ به چرخ ميستان سبز کمکی آراز روستاي صخره اي ميمند کلاهه سفرنویس ـ شهريار شهر من ایلام موسسه نبض سبز حيات سفر در طبيعت ايران دردسرهاي يك دامپزشك Birding in Iran(حبيبي) نگاهي به طبيعت آتر: ايران و گردشگري هيئت كوهنوردي رودبار رازكوه پيك محيط زيست شبهاي الموت ایران را بگردیم... (محمد) عاشق مسافرت محيط‌ زيست و آثارباستاني ايلام روزنوشت‌هاي محمود دهقاني گردش (علي‌اكبر مرادان) گرمه نون بوی کوچ، بوی سفر، بوی راه طبیعت مینوی ایران کیجا قصه گو پرتال زیگور طراح قالب