صادق حیدری نیا
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ صادق حیدری نیا
آرشیو وبلاگ
      گردش در طبیعت ایران (سفرنامه‌هایی از دریچه‌ی تاریخ و طبیعت ایران و جهان)
گناه درختان کهنسال نویسنده: صادق حیدری نیا - ۱۳۸٧/٩/٢

شاید هر چیزی در یک حکومت دینی گناه تلقی شود اما کمتر کسی می تواند باور کند که کهنسالی یک درخت هم گناهی نابخشودنی برای او به حساب آید. جالب است که کاشت یک درخت در باورهای اسلامی از ارزش بالای برخوردار است و به همین نسبت قطع و آسیب زدن به درخت هم گناه تلقی می شود اما اخیرا در جامعه ای که توسط عالمان و آشنایان به احکام و قوانین مذهبی اداره می‌شود، درختان کهنسال گناهکار اعلام شده اند.


شاید در ابتدا این حکم باورنکردنی باشد اما عملکرد اداره اوقاف طی یک ماه گذشته تاییدی بر این سخن است. " حجت‌الاسلام والمسلمین سید کاظم میر حسینی اشکوری " روز چهارشنبه ۲۲/۸/۸۷در واکنش به اعتراض در خصوص قطع درخت قدس نما در رضوانشهر به ایرنا افزود: برای شکستن قداست و معنویت، به صورت نمادین دو اصله درخت مقدس نما را قطع کردیم. وی‌اضافه کرد: بعضی معتقد بودند که این درخت‌ها حاجت می‌دهند و هرکس شاخه آن را ببرد دست او قطع می‌شود و برای آن کرامت و قداست خاصی قائل بودند. وی‌ادامه داد: برای آنکه نشان دهیم این درخت دارای قداست و کرامتی نیست و هیچ تفاوتی با سایر درخت‌ها ندارد، آن را قطع و چوب را فروخته و برای امور خیریه همان منطقه خرج کردیم.

رئیس اوقاف گیلان ابراز داشته: البته در این کار قانون را رعایت کردیم زیرا هم درخت در محدوده زمین اوقاف بود و هم مجوز قطع درخت را دریافت کرده بودیم. " اشکوری " یاد آورشد: در این اقدام خوشبختانه با حمایت و تشویق مردم ولایتمدار و فهیم گیلان و علما و نیروهای ارزشی و دوستداران اهل بیت روبرو شدیم و این نشانه بصیرت و آگاهی و فرهنگ بالای مردم استان گیلان است. وی ضمن انتقاداز واکنش و اعتراض برخی افراد دراین خصوص افزود: موضوع به طور کامل روشن است و هدف قطع درختان کهنسال و تخریب جنگل نیست. مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان ادامه داد: موضع‌گیری بعضی‌ها در حمایت‌از خرافات باعث تاسف و شرمندگی و توهین به مردم‌فهیم و ولایتمدار گیلان است. گزارش‌ها حاکی از آن است که تا کنون 40 اصله درخت تنومند کهنسال مقدس‌نما در استان گیلان‌ شناسایی شده‌اند که قرار است قطع شوند و از چوب آنها برای امور خیریه استفاده شود!

البته این شیخ الرئیس! برای حفظ چند متر یا چند صد متر زمین قطع درخت را به تغییر کاربری محیط و تبدیل آن به یک محوطه تفریحی با با موضوع طبیعت، ترجیح داده یا شاید اساسا ذهنیت وی در این سطح نبوده که بجای زدودن خرافه با اطلاع رسانی و افزایش آگاهی، گناه را به گردن درخت بیاندازد.

پیوند انسان و طبیعت در مناطق روستایی و بکر طبیعی به قدری زیاد است که با گذشت زمان، کسانی که در اطراف یک چشمه کهنسال، یا درختی تناور زندگی می کنند برای آنها تقدس قائل می شوند. این موضوع درباره سرزمین (کوه، دشت، و...) نیز به چشم می خورد. اشتراک برخی آموزه های اصلی اسلامی با باورهای سنتی در تقویت این موضوع موثر است. به عنوان آیاتی که در قرآن کریم درباره تقدس درخت و یا بیابان سینا در داستان حضرت موسی آمده این احتمال را در ذهن مومنان ایجاد می کند که درختانف آبها (تمثیل چشمه کوثر) و یا کوه و دشت می تواند مقدس باشد. همین امر موجب شده که در گوشه و کنار کشور که مردمان از هر گونه امکانات درمانی یا حمایتی بی نصیب هستند و نیز سطح دانش و آگاهی هم پایین است به میراث طبیعت که مظاهر الهی هستند پناه می برند.

 البته امیر گودرزی، روزنامه نگار روزنامۀ اعتماد ملی در این باره می گوید:" این درختان در محل هایی قرار داشتند که به نحوی معارض حد فاصل زمین های اوقاف بودند. سازمان اوقاف برای اینکه از اراضی خود محافظت کند، نیاز به دیوار کشی داشته و این دیوار ها به این درختان برمی خوردند بهمین دلیل آنها را قطع کرده است" نکته ای که این روزنامه نگار در گزارش خود آورده تلویحا در گفتگوی شیخ اشکوری با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی نیز آمده است.

نمی توان امید داشت که به این زودی ها چنین باورهایی از سرزمین ما رخب بر بندد تا جان درختان کهنسال و بی پناه در امان باشد ولی می تواند آرزو کرد که مدیران نادان و بی تدبیر از سند امور کنار روند تا شاید با درایت اهل علم و دوستدار طبیعت این میراث ارزشمند از گزند دشمنان انسان و طبیعت حفظ شود

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر سفرنامه آلمان (1): کلن و لیمبورگ سفر به هلند(2): لیدن، آمستردام و اوترخت سفر به هلند (1): کشور آب و دوچرخه بلژیک؛ کشور دو ملت یادداشت‌های پاریس(5): عادت‌های خوب و بد فرانسوی‌ها یک رویداد و چند روایت یادداشت‌های پاریس (4): شهر غریبه‌های مشهور یادداشت‌های پاریس (3): بهار دیرهنگام یادداشت‌های پاریس (2): کوچولوهای پاریس یادداشتهای پاریس(1): پاریس منفی یک
دوستان من مهار بيابان زايي سفرنامه‌های پرنیان يادداشتهاي يک کوهنورد حیات وحش ایران مقالات صدري زاده کهن دژ ديده بان محيط زيست ايران سرزمين کوهستان مطالعات زيستی For nature با طبيعت پسر شمالی چرخ به چرخ ميستان سبز کمکی آراز روستاي صخره اي ميمند کلاهه سفرنویس ـ شهريار شهر من ایلام موسسه نبض سبز حيات سفر در طبيعت ايران دردسرهاي يك دامپزشك Birding in Iran(حبيبي) نگاهي به طبيعت آتر: ايران و گردشگري هيئت كوهنوردي رودبار رازكوه پيك محيط زيست شبهاي الموت ایران را بگردیم... (محمد) عاشق مسافرت محيط‌ زيست و آثارباستاني ايلام روزنوشت‌هاي محمود دهقاني گردش (علي‌اكبر مرادان) گرمه نون بوی کوچ، بوی سفر، بوی راه طبیعت مینوی ایران کیجا قصه گو پرتال زیگور طراح قالب