صادق حیدری نیا
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ صادق حیدری نیا
آرشیو وبلاگ
      گردش در طبیعت ایران (سفرنامه‌هایی از دریچه‌ی تاریخ و طبیعت ایران و جهان)
شهریار ایرانی نویسنده: صادق حیدری نیا - ۱۳۸٧/۳/٢

تاریخ اندیشه و به ویژه توجه به تاریخ اندیشه سیاسی در ایران باستان، یکی از دغدغه‌های همیشگی من در تاریخ بوده و این کتاب نیز ثمره بخشی از این تکاپوهای ذهنی است که امیدوارم با نقد مخاطبان، بتوانم در آثار بعدی آن را ارتقا دهم. در ادامه مطلب، تصویر روی جلد کتاب و توضیحی درباره متن و بنیان‌های اندیشه سیاسی در ایران باستان، همچنین دگرگونی تئوریک در این مباحث و انتقال آن به ایران دوره اسلامی بیان شده است.


شهریار ایرانی؛ دیباچه‏ای بر نظریه‏ی سیاست در ایران

 

 

 

صادق حیدری‏ نیا - چاپ اول، بهار 1387، چاپ دوم بهار 1393 ـ 220 ص. 2800 تومان

 

روی جلد کتاب شهریار ایرانی

مدتی است که پای رفتنم بسته شده و حسابی گرفتار روزمره‌گی‌های بی‌پایان شده ام. گاهی سری به خانه غبار گرفته ام می‌زنم تا ببینم که کسی یادی از من کرده یا نه! همین که چشمم به مطالب قدیمی می‌افتد از این توقف طولانی دلم می‌گیرد.

اواسط نمایشگاه کتاب، آخرین کتابم با عنوان «شهریار ایرانی؛ دیباچه‌ای بر نظریه سیاست» در ایران منتشر شد. البته نگارش آن به دو سه سال پیش باز می‌گردد و اخذ مجوز هام که در این دوره داستانی است! به بهانه انتشار کتاب، دوباره به سراغ وبلاگ آمدم تا با معرفی آن تبنلی و کم کاری این چند ماه اخیر را کم‌رنگ کنم.

 

مطالعات تاریخ اندیشه‏ی سیاسی در ایران، به رغم جایگاه شالوده‌ای در عرصه‏ی پژوهش‏های تاریخ سیاسی و اجتماعی و فرهنگی، به تازگی مورد توجه محققان و مورخان و عالمان سیاست قرار گرفته است. به همین دلیل در این زمینه جز چند تک‌نگاری پراکنده ـ که عمدتاً خصلت تبیینی دارند و کمتر متکی به منابع و متون اصلی هستند ـ پژوهش‏های مستقل و مفصلی صورت نگرفته است. در بررسی تاریخ اندیشه سیاسی، اغلب پژوهش‏ها با مطالعه تاریخ فکر در یونان آغاز می‏شود. در این میان به مشرق‏زمین با پیشینه تاریخی و فرهنگی کهن خود، توجه درخوری نشده است. عدم توجه به فلسفه و اندیشه سیاسی در مشرق‏زمین در حالیست که نخستین واحد مدنی، یعنی «شهر» و اولین ساخت سیاسی یعنی «دولت ـ شهر» از این نقطه سر برآورده است.

شهریار ایرانی با نگاهی به میراث اساطیری و گذشته‌ی تمدنی ایران‌زمین، به بازخوانی تاریخ و اسطوره با هدف بازسازی اندیشه‌ی حاکم بر ساختار سیاسی ایران پرداخته است. در این کتاب آرمان شهریاری در ایران باستان، به عنوان نظریه‌ای تاریخی ـ اساطیری که بازتاب آن در اندرزنامه‌ها و کتیبه‌های تاریخی و متون حماسی فراوان به‌چشم می‌خورد بررسی شده است. به این منظور تاریخ اساطیری ایران از کهن‌ترین ایام با هدف بازخوانی وجوه تئوریک آن، از روی بیش از چهل متن کهن بررسی شده و به تاریخ ملی ایران پیوند خورده است تا رشته‌ی مستحکم اندیشه‌ی سیاسی در ایران که در شاهنامه فردوسی بیش از هر جای دیگر تجلی یافته، به سایر آثار مورخان مسلمان متصل شود. نویسنده پس از بررسی تاریخ اساطیری، به پاره‌هایی از تاریخ باستانی ایران پرداخته و نهایتاً مفاهیم اساسی در اندیشه‌ی سیاسی را در آثار نخبگان اسلامی تا قرن هفتم بازکاوی کرده است تا تأثیرپذیری اینان از روزگار باستانی ایران و تحول اندیشه‌ی ایرانی در روزگار اسلامی را نمایان سازد.

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر سفرنامه آلمان (1): کلن و لیمبورگ سفر به هلند(2): لیدن، آمستردام و اوترخت سفر به هلند (1): کشور آب و دوچرخه بلژیک؛ کشور دو ملت یادداشت‌های پاریس(5): عادت‌های خوب و بد فرانسوی‌ها یک رویداد و چند روایت یادداشت‌های پاریس (4): شهر غریبه‌های مشهور یادداشت‌های پاریس (3): بهار دیرهنگام یادداشت‌های پاریس (2): کوچولوهای پاریس یادداشتهای پاریس(1): پاریس منفی یک
دوستان من مهار بيابان زايي سفرنامه‌های پرنیان يادداشتهاي يک کوهنورد حیات وحش ایران مقالات صدري زاده کهن دژ ديده بان محيط زيست ايران سرزمين کوهستان مطالعات زيستی For nature با طبيعت پسر شمالی چرخ به چرخ ميستان سبز کمکی آراز روستاي صخره اي ميمند کلاهه سفرنویس ـ شهريار شهر من ایلام موسسه نبض سبز حيات سفر در طبيعت ايران دردسرهاي يك دامپزشك Birding in Iran(حبيبي) نگاهي به طبيعت آتر: ايران و گردشگري هيئت كوهنوردي رودبار رازكوه پيك محيط زيست شبهاي الموت ایران را بگردیم... (محمد) عاشق مسافرت محيط‌ زيست و آثارباستاني ايلام روزنوشت‌هاي محمود دهقاني گردش (علي‌اكبر مرادان) گرمه نون بوی کوچ، بوی سفر، بوی راه طبیعت مینوی ایران کیجا قصه گو پرتال زیگور طراح قالب