صادق حیدری نیا
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ صادق حیدری نیا
آرشیو وبلاگ
      گردش در طبیعت ایران (سفرنامه‌هایی از دریچه‌ی تاریخ و طبیعت ایران و جهان)
سفری به جنوب، از جنوب غربی؛ شیراز تا کیش نویسنده: صادق حیدری نیا - ۱۳۸٦/۳/۸

مدتهاست که گزارش هیچ سفری را در وبلاگم ننوشته‌ام. خوشبختانه بخشی از اشتغالات روزانه‌ام روبه اتمام است و امیدوارم که بازگشت ثبات به زندگی و کار موجب مرتب شدن برنامه‌ها و گزارشها شود.


چندماه پیش (در اواخر دی‌ماه 85) به سرپرستی گروهی از دانشجویان کارشناسی‌ارشد تاریخ دانشگاه تهران سفر طولانی و پرماجرایی به کرانه‌های خلیج فارس داشتم. در این سفر نیز چون همیشه همسرم زهره همراهم بود و انصافا خستگی سفر و فشردگی برنامه را به خوبی تحمل کرد. از آنجایی که حوادث سفر و محتوای جالب آن آنقدر مفصل است که وصف آن، مجال فراوانی می‌طلبد، سعی می‌کنم مسیر سفر را به عنوان تجربه‌ای انجام شده بازگو کنم تا دیگران هم از آن استفاده کنند.

از زیباترین نقوش موزائیکی در بیشاپور که سالهاست از ایران سفر کرده

برنامه به گونه‌ای بسته شده بود که مسیر بازدید از بیشاپور آغاز و به جزیره کیش ختم شود. ما با قطار شب از تهران به اصفهان رفته و بقیه راه را با اجاره مینی‌بوس و سواری و وانت ادامه دادیم. چون در این برنامه کلا 13 نفر بودیم هماهنگ کردن افراد چندان دشوار نبود. اشکال اول کار ما در انتخاب قطار تهران اصفهان بود در حالی که باید پیوسته به شیراز می‌رفتیم. ما سعی کردیم در مسیر اصفهان به شیراز از آثار دیدن کنیم که به دلیل تاخیر قطار و برخورد با تاریکی چندان موفق نشدیم. اگر از تهران با اتوبوسهای شبانه شیراز حرکت می‌کردیم قطعا می‌توانستیم از پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب و تخت جمشید به خوبی دیدن کنیم.

پس از اقامت شبانه در شیراز، صبح زود با یک مینی‌بوس به طرف دریاچه پریشان حرکت کردیم به دلیل هوای خوب دی‌ماه، دریاچه بسیار دیدنی بود. پریشان در فصل سرما میزبان صدها قطعه پرنده مهاجر است. از آنجا به کازرون رفتیم و ساعتی را در کنار آثار زیبای دوران ساسانی در شهر باستانی بیشاپور و تنگ چوگان سپری کردیم. سپس از مسیر کازرون به کنارتخته رفته آنجا ناهار خوردیم و در ادامه به برازجان رفتیم.

 در برازجان دوستی بوشهری از طرف بنیاد ایرانشناسی به استقبال ما آمد و به یاری او توانستیم از آخرین یافته‌های استاد سرفراز در کاخ کوروش در برازجان دیدن کنیم. سپس بقایای معابد میترایی و دیگر آثار باستانی این شهر را دیدیم. شب بود که به بوشهر رسیدیم و با استقبال آقای دکتر مشایخی رئیس بنیاد ایران‌شناسی بوشهر، شب را در آنجا اقامت کردیم. روز بعد در بوشهر چرخی زدیم و خانه‌های قدیمی و موزه و عمارتهای آنجا را دیدیم. بعد از ظهر بوشهر را به طرف خورموج ترک گفتیم. در بین راه سری به خانه رئیسعلی دلواری در دلوار زدیم که درها بسته بود! شب را در خورموج ماندیم؛ شهری که با پولهای عسلویه بسیار آباد شده است. صبح روز بعد از مسیر صیراف (بندر طاهری) به طرف عسلویه رفتیم. در بین راه از شهر باستانی صیراف دیدن کردیم. هنگام ظهر در میان میلیونها تن سیمان و آهن در عسلویه بودیم؛ شهری که تا دیروز روستایی کوچک با طبیعتی بی‌نظر بود و امروز میان آب و آتش! نخل تقی روستای همجوار عسلویه که امروز جزئی از عسلویه است مسکن شبانه ما بود. محبت بی‌دریغ آقای مهدی نوری شهروند باصفای گله‌دار و عضو شورای شهر آن دیار، این بخش از سفر را در ذهن ما جاودانه کرد. پیش از تاریکی شب به خلیج زیبای نای‌بند رفتیم و چند ساعتی را در آرامش آن سپری کردیم. این خلیج نیز در زمستان میزبان صدها پرنده مهاجر است. شب از پشت بام خانه آقای نوری نظری به روشنای شهر انداختیم که در آتش گاز می‌سوخت! انرژی در این دیار چندان ارزشی ندارد.

صبح روز بعد به گاوبندی رفتیم (آن زمان هنوز احمدی‌نژاد به گاوبندی نرفته بود که نامش را به پارسیان تبدیل کند؛ آنجا هنوز گاوبندی بود) از گاوبندی با یک وانت نیسان از مسیر بندر مقام کناره‌های دریا را تا بندر چارک پیش گرفتیم. در چارک با کمک فرمانده انتظامی بندر، به‌رغم آنکه دریا روبه طوفانی شدن بود با یک قایق موتوری به جزیره کیش رفتیم. مسیری که من سال گذشته با آرامش و طی یک ساعت رفته بودم این بار زیر بارش آب موجهای دریا و تطالم وحشتناک آن در یک ساعت و نیم طی کردیم. خیس آب و با بدنی کوفته از تلاطم دریا به جزیره کیش رسیدیم. با مساعدت بخشداری کیش در ساختمان آنجا ساکن شدیم. روز بعد، از صبح تا غروب جزیره را گشتیم از ساحل طلوی (شرق) تا ساحل غروب (غرب) و از جنوب تا شمال! دم‌دمای غروب با هواپیما از کیش به تهران آمدیم و پرونده این سفر نیز بسته شد.

اگر برای این سفر برنامه‌ای داشتید به مسیر دقت کنید: «تهران، اصفهان، شیراز، بیشاپور، برازجان، بوشهر، دلوار، خورموج، عسلویه (نای‌بند)، چارک، کیش».

اگر اطلاعاتی درباره سفر به خلیج فارس نیاز داشتید می‌توانید به سفرنامه‌های قبلی من در آرشیو رجوع کنید.

اگر رفتید؛ سفر خوش بگذرد!

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر سفرنامه آلمان (1): کلن و لیمبورگ سفر به هلند(2): لیدن، آمستردام و اوترخت سفر به هلند (1): کشور آب و دوچرخه بلژیک؛ کشور دو ملت یادداشت‌های پاریس(5): عادت‌های خوب و بد فرانسوی‌ها یک رویداد و چند روایت یادداشت‌های پاریس (4): شهر غریبه‌های مشهور یادداشت‌های پاریس (3): بهار دیرهنگام یادداشت‌های پاریس (2): کوچولوهای پاریس یادداشتهای پاریس(1): پاریس منفی یک
دوستان من مهار بيابان زايي سفرنامه‌های پرنیان يادداشتهاي يک کوهنورد حیات وحش ایران مقالات صدري زاده کهن دژ ديده بان محيط زيست ايران سرزمين کوهستان مطالعات زيستی For nature با طبيعت پسر شمالی چرخ به چرخ ميستان سبز کمکی آراز روستاي صخره اي ميمند کلاهه سفرنویس ـ شهريار شهر من ایلام موسسه نبض سبز حيات سفر در طبيعت ايران دردسرهاي يك دامپزشك Birding in Iran(حبيبي) نگاهي به طبيعت آتر: ايران و گردشگري هيئت كوهنوردي رودبار رازكوه پيك محيط زيست شبهاي الموت ایران را بگردیم... (محمد) عاشق مسافرت محيط‌ زيست و آثارباستاني ايلام روزنوشت‌هاي محمود دهقاني گردش (علي‌اكبر مرادان) گرمه نون بوی کوچ، بوی سفر، بوی راه طبیعت مینوی ایران کیجا قصه گو پرتال زیگور طراح قالب