صادق حیدری نیا
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ صادق حیدری نیا
آرشیو وبلاگ
      گردش در طبیعت ایران (سفرنامه‌هایی از دریچه‌ی تاریخ و طبیعت ایران و جهان)
قلعه رودخان و ماسوله نویسنده: صادق حیدری نیا - ۱۳۸٥/٤/۳۱

دوباره سلام!

لطفا این دفعه هم ما را چشم نزنید! این برنامه یک هفته بعد از برنامة سه‌روزة کوهرنگ و چغاخور اجرا شد. (سومین برنامه در یک ماه گذشته و دهمین روز سفر در این یک ماه) صبح روز پنجشنبه، در قالب یک گروه 14 نفری و باز با جناب آقای بلانش، راننده نازنین سفرها، به طرف رشت حرکت کردیم. در فضای سبز ورودی شهر هشتگرد صبحانه خوردیم و سپس تا رشت بدون توقف به حرکت خود ادامه دادیم.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دیدار از تونل کوهرنگ و عشایر بختیاری نویسنده: صادق حیدری نیا - ۱۳۸٥/٤/۱۸

دوباره سلام!

شما را به خدا چشم نزنید! این ماه خیلی پر سفر بود: از 10 خرداد تا 10 تیر، یازده روز در سفر بودم. البته خیلی هم کم هزینه بود! چون در همگی سفرها به عنوان سرپرست برنامه‌های دانشگاه رفته بودم و چون مأموریت داشتم نه مرخصی لازم بود و نه پرداخت وجهی! البته پولی هم بابت این کار نگرفتم!


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سفری به آذربایجان (2) نویسنده: صادق حیدری نیا - ۱۳۸٥/٤/۱۳

 

کلیبر، اهر، مشکین شهر، اردبیل، سرعین، خلخال

 

...کلیبر، روستایی که حالا به برکت دانشگاه آزاد رنگ و بوی شهر را گرفته، چندسالی است که پاتوق جریان‌‌های آذری شده. قلعه بابک که بنیانش به روزگار اشکانی و ساسانی باز می‌گردد و از معماری سنگ لاشة آن هم مشخص است که بنای فعلی توسط ساسانیان احداث شده، در آخرین سال‌های حیات خود، در 12 قرن پیش، مأمن بابک خرم‌دین، رهبر گروهی از ایرانیان خرم‌کیش بوده و حالا چندسالی است که برخی گروه‌های آذری آن را به عنوان نماد آذربایجان می‌ستایند و هر سال در سالروز ولادت بابک ـ که نمی‌دانم این تاریخ را از کجا پیدا کرده‌اند ـ در قلعه جمع شده و از بابک (این شخصیت نیمه اساطیری ایران و با باورهایی آمیخته از آیین مزدک، زرتشت و مانی که کمی از اسلام تأثیر گرفته) به عنوان قهرمان ملت ترک! یاد می‌کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سفر بعدی: قلعه رودخان نویسنده: صادق حیدری نیا - ۱۳۸٥/٤/٧

قلعه رودخان در پیش است

سلام دوستان

فردا صبح (پنجشنبه 8/4/85) با یک گروه از دانشجویان دانشگاه تهران به عنوان سرپرست عازم قلعه رودخان و ماسوله هستم. قسمت دوم گزارش سفر خرداد ماه به آذربایجان و گزارش سفر هفته گذشته به تونل کوهرنگ و دامنههای زردکوه تا تالاب چغاخور و...  بماند وقتی که از رودخان برگشتم!

منتظر پیامهای شما هستم. پیشنهاد خوبی برای سفر داشتید دریغ نکنید!

  نظرات ()
سفری به آذربایجان (بخش نخست) نویسنده: صادق حیدری نیا - ۱۳۸٥/٤/٤

میانه، مراغه، تبریز، جلفا، کلیبر

سلام؛ بالاخره رفتم! اما کجا؟ باورکردنی نیست، یک روز قبل از اینکه من و همسرم برنامه خودمان را که پیاده‌روی از میانه تا سراب بود را اجرا کنیم، ناچار شدم که به عنوان سرپرست یک برنامة دانشجویی به کلی جا! بروم و همسرم زهره که همسفر همیشگی من است در این سفر همراه من بود. ما در این سفر از شهرهای:

میانه، مراغه، بناب، بندر رحمانلو، روستای کندوان، تبریز، جلفا، آسیاب خرابه، اسکانلو، کلیبر، اهر، مشکین‌شهر، اردبیل، سرعین، دریاچه نئور در حوالی روستای عباس‌آباد، خلخال، ماسال و روستای شالما

دیدن کردیم و یا در آنها اقامت چندساعته داشتیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطالب اخیر ۱۳٩٥/۱/٢۱ سفرنامه آلمان (1): کلن و لیمبورگ سفر به هلند(2): لیدن، آمستردام و اوترخت سفر به هلند (1): کشور آب و دوچرخه بلژیک؛ کشور دو ملت یادداشت‌های پاریس(5): عادت‌های خوب و بد فرانسوی‌ها یک رویداد و چند روایت یادداشت‌های پاریس (4): شهر غریبه‌های مشهور یادداشت‌های پاریس (3): بهار دیرهنگام یادداشت‌های پاریس (2): کوچولوهای پاریس
دوستان من مهار بيابان زايي سفرنامه‌های پرنیان يادداشتهاي يک کوهنورد حیات وحش ایران مقالات صدري زاده کهن دژ ديده بان محيط زيست ايران سرزمين کوهستان مطالعات زيستی For nature با طبيعت پسر شمالی چرخ به چرخ ميستان سبز کمکی آراز روستاي صخره اي ميمند کلاهه سفرنویس ـ شهريار شهر من ایلام موسسه نبض سبز حيات سفر در طبيعت ايران دردسرهاي يك دامپزشك Birding in Iran(حبيبي) نگاهي به طبيعت آتر: ايران و گردشگري هيئت كوهنوردي رودبار رازكوه پيك محيط زيست شبهاي الموت ایران را بگردیم... (محمد) عاشق مسافرت محيط‌ زيست و آثارباستاني ايلام روزنوشت‌هاي محمود دهقاني گردش (علي‌اكبر مرادان) گرمه نون بوی کوچ، بوی سفر، بوی راه طبیعت مینوی ایران کیجا قصه گو پرتال زیگور طراح قالب